Dom i Ogród

Jak mocować uchwyty magnetyczne?

  • 22 lutego, 2023
  • 3 min read
Jak mocować uchwyty magnetyczne?

Istnieje wiele rodzajów uchwytów magnetycznych i sposobów ich montażu. W przypadku tradycyjnych uchwytów wykorzystuje się ich magnetyczne właściwości, przytwierdzając do powierzchni metalowego elementu konstrukcyjnego, na przykład do stalowej szafki. Niektóre uchwyty wyposażone są w otwory montażowe, do których dobiera się odpowiedniego rozmiaru wkręty. Dzięki temu magnetyczny uchwyt można zamocować na ścianie lub desce drewnianej. W sprzedaży dostępne są również samoprzylepne taśmy magnetyczne.

Uchwyty magnetyczne z otworami montażowymi

Gdy chcemy mieć możliwość przytwierdzenia uchwytu magnetycznego do powierzchni wykonanej z materiału pozbawionego właściwości ferromagnetycznych, wówczas należy użyć wkrętów. Na rynku dostępne są różne typy uchwytów magnetycznych z gotowymi otworami montażowymi pod wkręty określonego rodzaju. Takie uchwyty zwykle stosowane są w branży meblarskiej, ale można używać ich także w budownictwie i przy montażu uchwytów magnetycznych na ścianach lub sufitach, w aranżacjach domów i lokali. Wówczas należy nawiercić w ścianie odpowiednią liczbę otworów, umieścić w nim kołki i przy pomocy wkrętów przykręcić uchwyt. Taki uchwyt magnetyczny może pełnić funkcję listy na stalowe narzędzia lub innego rodzaju akcesoria wykonane z metali ferromagnetycznych, przyciąganych przez magnesy.

Uchwyty i taśmy magnetyczne

Jeśli uchwyt magnetyczny ma zostać zainstalowany na metalowej konstrukcji, wówczas nie trzeba stosować wkręta mocującego go na stałe. Dzięki temu magnetyczny uchwyt można w każdej chwili przesunąć w inne miejsce lub szybko go zdemontować. Wkręty nie muszą być stosowane również wtedy, gdy miejsce tradycyjnego uchwytu zajmuje magnetyczna taśma samoprzylepna. To elastyczny magnes, który za sprawą warstwy silnego kleju można z łatwością przykleić do dowolnego rodzaju, również niemagnetycznej powierzchni. Taśmy magnetyczne mogą pełnić funkcję uchwytów ściennych lub szafkowych przeznaczonych do przechowywania drobnych akcesoriów metalowych, wykonanych z ferromagnetycznych materiałów, takich jak żelazo i stal.

Istnieją trzy podstawowe sposoby montażu uchwytów magnetycznych. Pierwszym z nich jest montaż uchwytu na metalowej powierzchni bez zastosowania dodatkowych łączeń i kleju. Magnetyczny uchwyt przyciąga metale ferromagnetyczne i silnie przywiera do stalowej powierzchni. Drugą metodą jest montaż uchwytów przy pomocy wkrętów. To sposób na zainstalowanie magnetycznego uchwytu na ścianie lub drewnianych meblach, na stałe. Szybszym, ale mnie trwałym rozwiązaniem jest wybór samoprzylepnej taśmy.

Leave a Reply