Wnętrza

Jak dobrze zaprojektować kuchnię?

  • 30 października, 2022
  • 3 min read
Jak dobrze zaprojektować kuchnię?

Kuchnia jest miejscem, gdzie codziennie spędzamy wiele czasu. Powinna być zatem nie tylko ładna, ale także wygodna. O czym trzeba pamiętać rozpoczynając urządzanie kuchni?

Praktyczny układ mebli kuchennych

Urządzanie kuchni wbrew pozorom nie jest takie trudne, na jakie może wyglądać. Wystarczy pamiętać o kilku ważnych zasadach, by zaprojektować praktyczną przestrzeń kuchenną i to samodzielnie.

Pierwszym krokiem do stworzenia wygodnej kuchni jest zaplanowanie układu mebli. Istotna jest ich ilość, rozmiar i ustawienie. Na początek warto zaplanować umiejscowienie najważniejszych elementów, a więc sprzętu: lodówki, piekarnika, kuchenki i okapu oraz zlewozmywaka i zmywarki. Zasady projektowania kuchni mówią, że ich ułożenie powinno być dopasowane do kolejności przygotowywania jedzenia. Według tej zasady najlepiej na skraju kuchni umieścić lodówkę, tuż obok zlewozmywak, a w dalszej części kuchenkę i piekarnik. Każdy ten element musi znajdować się w zasięgu ręki, przy takim ustawieniu przemieszczanie się po kuchni będzie łatwiejsze, a gotowanie dużo przyjemniejsze.

Odpowiednia ilość miejsca do przechowywania

Drugą ważną kwestią jest ilość przestrzeni przeznaczonej do przechowywania wszelkich kuchennych gadżetów, artykułów spożywczych i oczywiście naczyń.

Kuchenne półki muszą być przystosowane do domowników, ilości wspomnianych wcześniej rzeczy a nawet trybu życia osób korzystających z kuchni. Tradycyjne szafki kuchenne z pewnością będą doskonałym sposobem na przechowywanie większych zapasów i rozmaitych przetworów, mogą nawet zastąpić spiżarnię. Duże szuflady sprawdzą się u osób ceniących sobie wygodę, a umiejętnie zagospodarowane umożliwiają świetną segregację np. przypraw, sztućców czy herbat i ułatwiają utrzymanie porządku. W obu tych opcjach organizacja jest znacznie łatwiejsza z wykorzystaniem wszelkich organizerów i pojemników do przechowywania. Witrynki wspaniale się prezentują, szczególnie wypełnione kolorową porcelaną bądź eleganckim szkłem, ale wymagają nieco więcej uwagi w kwestii utrzymania porządku. Szafki narożne oszczędzają sporo miejsca, lecz wygodne korzystanie z nich często oznacza konieczność montażu specjalnego systemu obrotowego ułatwiającego dostęp w głąb szafki.

Niezbędne wyposażenie kuchni

Ostatnią, ale nie mniej istotną rzeczą jest wyposażenie kuchni, którym zapełnia się szafki i które ułatwi codzienne czynności. Podstawa to ostre noże, deski do krojenia, wygodne garnki i patelnie dopasowane do rodzaju kuchenki, a także wiele mniej oczywistych akcesoriów, jak np. duże miski, naczynia do serwowania, blachy do pieczenia, obieraki i wyciskarki, sitka i cedzaki oraz różne łopatki przeznaczone do gotowania. Te ostatnie muszą być dostosowane do rodzaju kupionych garnków, całkiem inne nadają się do tych metalowych, a inne do takich z powłoką ceramiczną czy teflonową.

Więcej informacji znajdziesz na: https://cowkuchni.pl/

Leave a Reply