Praca

Bielsko-Biała: sposoby na poszukiwanie pracy

  • 22 listopada, 2022
  • 4 min read
Bielsko-Biała: sposoby na poszukiwanie pracy

W czasie szukania pracy bardzo ważna jest umiejętność dotarcia do dużej liczby ogłoszeń o wolnych stanowiskach w jak najkrótszym czasie. Warto postawić zatem na różnorodność źródeł, z którym pozyskujemy oferty, pamiętając zarazem o zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa w sieci.

Jak skutecznie szukać pracy w Bielsku-Białej i gdzie znaleźć wartościowe oferty? Podpowiadamy.

Urząd Pracy w Bielsku-Białej

Powiatowy Urząd Pracy w Bielsku-Białej dla wielu osób jest pierwszym miejsce, do którego udają się w celu znalezienia pracy. Warto pamiętać, że w urzędzie można zarejestrować się nie tylko jako osoba bezrobotna, ale też poszukująca pracy. Oba statusy dają wiele przywilejów. Prócz pośrednictwa pracy są to m.in. dostęp do staży z urzędu, kursów, szkoleń, dofinansowań, a także bezpłatne poradnictwo zawodowe. Warto wiedzieć, że oferty z urzędu publikowane są także w Centralnej Bazie Ofert Pracy. Można je tam filtrować, np. podając nazwę miejscowości czy określonego stanowiska.

Portal pracy

Choć zwrócenie się po pomoc do urzędu to dobry pomysł, bierne czekanie, że PUP znajdzie za nas pracę, trudno nazwać optymalnym sposobem szukania zatrudnienia. Warto wykazać się inicjatywą i samodzielnie przeglądać oferty, przede wszystkim na dobrym, ogólnopolskim portalu rekrutacyjnym (np. praca.pl) oraz stronach regionalnych, zawierających oferty pracy w Bielsku-Białej.

Na portalach rekrutacyjnych znaleźć można wiele cennych wskazówek dotyczących sytuacji na rynku pracy w Bielsku-Białej, zapotrzebowania kadrowego czy chociażby dotyczących bieżących trendów w rekrutacji i norm dokumentów aplikacyjnych. Co więcej, dobra platforma udostępnia także narzędzia przydatne w czasie szukania nowej posady. Przykładowo na praca.pl zalogowani użytkownicy mogą skorzystać z darmowego kreatora CV.

Social media

Liczne ogłoszenia o pracę w Bielsku-Białej i okolicy publikowane są także w mediach społecznościowych. W tym wypadku warto zachować ostrożność. O ile wszystkie oferty na dobrym portalu rekrutacyjnym są weryfikowane (pracodawcy płacą za ich publikację, ryzyko natknięcia się tam na oszusta jest minimalne), takiej gwarancji nie ma w przypadku ogłoszeń w social mediach. Na wielu stronach swój anons może zamieścić dosłownie każdy, a niektóre z publikacji mogą być próbą wyłudzenia danych osobowych, zawartych w dokumentach aplikacyjnych, lub pieniędzy.

Dlatego trzeba pamiętać, żeby odpowiadać tylko na te ogłoszenia, które zawierają dane pozwalające na weryfikację firmy (sprawdzenie, czy to legalnie działający podmiot, zarejestrowany w CEIDG, KRS, ewentualnie pośrednik figurujący w KRAZ). W ofercie powinny znajdować się też przynajmniej podstawowe informacje dotyczące oferowanego stanowiska, zakresu pracy, wymiaru godzin i innych warunków zatrudnienia. Enigmatyczne wiadomości, w których obiecywane są niebotyczne zarobki przy minimalnym nakładzie pracy, osobom bez żadnego doświadczenia, najlepiej omijać szerokim łukiem.

Lokalna prasa

Niegdyś osoby szukające zatrudnienia w pierwszej kolejności kupowały lokalną gazetę i zaczynały przeglądać rubryki dedykowane ofertom pracy. Co prawda współcześnie większość ofert publikowana jest w sieci, sekcje z pracą wciąż jednak znajdują się w wielu lokalnych gazetach. Ponadto niektórzy pracodawcy są przywiązani do tego tradycyjnego sposobu pozyskiwania pracowników. Nie zaszkodzi zatem przejrzeć bielskie gazety, bądź w formie papierowej, bądź cyfrowej.

Złożenie CV bezpośrednio u pracodawcy

Jeśli marzy nam się praca w firmie, która nie prowadzi aktualnie rekrutacji, możemy wziąć sprawy w swoje ręce i złożyć w niej CV wraz z tzw. podaniem o pracę. Taki krok może wywrzeć odpowiednie wrażenie – przekonać pracodawcę o wysokiej motywacji, tym, że ma do czynienia z osobą potrafiącą wykazywać inicjatywę, pewną siebie i energetyczną. Nawet jeśli nie dostaniemy pracy od razu, nasze CV prawdopodobnie trafi do działu kadrowego i zostanie wzięte pod uwagę w czasie najbliższego naboru

Leave a Reply