Zdrowie

Być pierworódką w wieku 40 lat. Obalamy mity, potwierdzamy fakty!

  • 13 lutego, 2022
  • 5 min read
Być pierworódką w wieku 40 lat. Obalamy mity, potwierdzamy fakty!

Prawda jest taka, że generalnie wiek, w którym zazwyczaj chcemy mieć dziecko i zostać matkami, zmienił się i wydłużył w czasie. W dzisiejszych czasach częściej zdarza się, że kobieta rodzi dziecko w wieku 38 lat, niż gdyby miała 25 lat. W dzisiejszych czasach nie tylko chcemy być matkami, ale także chcemy i mamy własne studia, własne dochody i własną stabilizację. Jednak osiągnięcie tego wszystkiego naraz nie jest łatwym zadaniem, więc myśl o byciu matką jest odkładana do czasu, aż osiągniemy to wszystko. Prawdą jest, że wraz z wiekiem wzrastają również trudności z zajściem w ciążę, zmniejsza się rezerwa jajnikowa, a tym samym szanse na naturalne macierzyństwo. Jednak każda kobieta jest inna i nie musi to dotyczyć Ciebie. Tutaj zamierzamy ujawnić wszystkie mity na temat bycia nową matką w wieku 40 lat.

Zajście w ciążę w wieku 40 lat – fakty i mity

Fałsz! Bycie matką w tym wieku jest bardzo ryzykowne. Rzeczywistość jest taka, że nie jest to tak szalone, jak wielu ludzi twierdzi. Jeśli cieszysz się dobrym zdrowiem i odpowiednio o siebie dbasz, skutki nie będą tak poważne, jak twierdzą niektórzy. Bardzo ważne jest jednak, abyś dbała o siebie!

Prawda! Trudno jest zajść w ciążę w sposób naturalny. Jak już mówiliśmy wcześniej, ilość i jakość naszych jaj jest znacznie zmniejszona.

Prawda! Prawdopodobieństwo poronienia wzrasta. Po przekroczeniu 12 tygodnia ryzyko maleje.

Prawda! Zdrowy styl życia pomaga Tobie i Twojemu dziecku w czasie ciąży.

Prawda! Twoja rezerwa jajowa jest niższa. Radzimy Ci, że jeśli chcesz zostać matką, powinnaś odwiedzić swojego ginekologa w celu oceny rezerwy jajnikowej.

Fałsz! Zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia wad rozwojowych u płodu. Jak dotąd nie ma badań, które by to potwierdzały.

Prawda! Istnieje zwiększone ryzyko, że nasze dziecko będzie miało zespół Downa lub inne nieprawidłowości chromosomalne. Ryzyko wystąpienia nieprawidłowości chromosomalnych wzrasta wraz z wiekiem.

Fałsz! Wszystkie porody kończą się cesarskim cięciem. Nie we wszystkich przypadkach. O tym, czy w danym przypadku konieczne jest wykonanie cesarskiego cięcia, decyduje ryzyko dla noworodka i matki. Wszystkie kobiety mogą rodzić, dopóki nie udowodnią, że jest inaczej, więc jeśli jesteś w ciąży i masz ponad 40 lat, a priori nie ma powodu, dla którego nie możesz tego zrobić, w tym przypadku wiek nie jest ograniczeniem.

Prawda! Zwiększa się ryzyko i komplikacje związane z ciążą. Powikłania, które możesz odczuć są takie same jak u każdej kobiety w ciąży, jednak w tym wieku powikłania pojawiają się częściej niż w młodszym wieku. Czasami powikłania mogą być poważniejsze u kobiet po 40 roku życia. Niektóre badania wykazują, że wraz z zaawansowanym wiekiem matki wzrasta ryzyko wystąpienia cukrzycy ciążowej, łożyska przodującego oraz porodu cesarskiego. Nie oznacza to, że przytrafi się to Tobie, ale chcemy Ci powiedzieć, że tego typu przypadki są częstsze.

Fałsz! Najpierw należy udać się do centrum medycznego. Jeśli w ciąży nie występują żadne komplikacje, o których powinnaś wiedzieć, poczyniłaś przygotowania i chodzisz na regularne wizyty, a wszystko przebiega zgodnie z planem, nie powinnaś iść do szpitala ze względu na swój wiek. Zaleca się, aby udać się na wizytę, gdy masz ciągłe i bolesne skurcze lub gdy odchodzą Ci wody. W przeciwnym razie zachowuj się naturalnie, jeśli twoja ciąża nie jest poważna, nie dawaj jej tego.

Fałsz! W przypadku zapłodnienia in vitro istnieje większe prawdopodobieństwo wystąpienia ciąży mnogiej. Obecnie, dzięki technologii, która nam towarzyszy, możliwe jest wyselekcjonowanie zarodków o najlepszych cechach, dlatego też dokonuje się transferu tylko jednego zarodka, najlepszego, aby zmniejszyć ryzyko, jakie w tym wieku może pociągać za sobą ciąża mnoga.

Prawda! Dawstwo komórek jajowych zwiększa szanse na zajście w ciążę. Do tej pory wiadomo, że wskaźnik ciąż z jajeczek dawczyni u kobiet powyżej 40 roku życia jest wyższy niż z ich własnych jajeczek, ponieważ jajeczka dawczyni należą do młodych kobiet, poniżej 35 roku życia, a więc są wyższej jakości niż jajeczka kobiet starszych, w wyższym wieku. Mimo to całkowita skuteczność nie jest gwarantowana, to prawda, że szanse wzrastają, ale dawstwo komórek jajowych nie gwarantuje ciąży we wszystkich przypadkach.

Fałsz! Powrót do zdrowia po porodzie jest trudniejszy. Nie jest to prawda absolutna, rzeczywistość jest taka, że stan zdrowia przed i w trakcie ciąży oraz rodzaj porodu, który miałaś, jest tym, co naprawdę wpłynie. Jeśli chcesz wrócić do formy fizycznej, możesz po połogu, gdy poczujesz się na siłach – spróbować kalisteniki w domu – prostych ćwiczeń, które możesz wykonywać bez specjalistycznego sprzętu.

Leave a Reply