Wybór odpowiedniego obuwia na okres zimowy jest szczególnie istotny w przypadku dzieci. Jeśli chodzi o dorosłych – głównym celem w doborze obuwia jest zapewnienie ciepła. Jednak w przypadku najmłodszych, pojawia się dodatkowa trudność: chcemy, by dzieciom było ciepło, ale jednocześnie – by ich stopy miały maksymalnie korzystne warunki do rozwoju. Przedstawiamy pięć rzeczy, o których nie można zapomnieć, wybierając dziecięce buty na okres zimowy.
1. Dopasowany rozmiar
Warto pamiętać, że zarówno buty zimowe chłopięce, jak i te przeznaczone dla dziewczynek powinny wyróżniać się odpowiednim, dostosowanym do potrzeb dziecka rozmiarem. Wielu dorosłych niesłusznie uważa, że zimowe buty powinny być za duże, by zmieściły się do nich dodatkowe warstwy odzieży. Podczas gdy rzeczywiście warto zostawić około 1-1,5 cm zapasu w bucikach, zbyt duży rozmiar sprawi, że dziecku nie będzie wygodnie. To może prowadzić do dwóch efektów: albo maluch zacznie podkurczać paluszki, próbując utrzymać stopę w miejscu i tym samym zwiększając napięcie w nóżkach, albo… będzie się potykać. Jeśli to możliwe – warto podczas przymiarek zimowych butów wyjąć wkładkę ze środka i postawić na niej stopę dziecka: w ten sposób można zdecydowanie łatwiej ocenić, czy rozmiar jest odpowiedni.
2. Wysoka jakość materiałów
Dzięki dobrej klasy materiałom, dziecięca stopa zachowuje pełen komfort. Bez względu na to, czy zdecydujemy się na wysokiej jakości skórę naturalną, czy tworzywo syntetyczne – warto zwrócić uwagę na to, by buciki były, w miarę możliwości, giętkie, a także – by zapewniały optymalne utrzymanie ciepła w środku bucika.
3. Odpowiednie ocieplenie
Jeśli już jesteśmy przy optymalnym ociepleniu – warto zadbać o to, by buty zimowe chłopięce były odpowiednio komfortowe pod względem zachowania ciepłoty stóp. Dobrym wyborem są m.in. buciki z ociepleniem z wełny owczej, jednak równie dobrze sprawdzą się modele z syntetycznym, oddychającym wypełnieniem.
4. Optymalny przepływ powietrza
Ocieplenie ma nie tylko zadbać o optymalny komfort przy wyjątkowo niskich temperaturach, ale również oferować optymalny przepływ powietrza we wnętrzu. Dzięki temu dziecięca stópka nie poci się, co nie tylko wpływa na komfort, ale również bezpieczeństwo malucha. Wilgotne nogi sprawiają, że ryzyko poślizgnięcia się (nawet na równym terenie) jest zdecydowanie większe. Dodatkowo, jeśli ocieplenie nie zadba o utrzymanie optymalnej temperatury stóp – brak przepuszczalności powietrza i związany z nią pot sprawią, że dziecko po prostu zmarznie.
5. Ochrona przed chłodem i wilgocią
Zimą dzieci często bawią się na dworze zarówno w śniegu, jak i pośniegowych kałużach. Dlatego też, jeśli pociecha często biega po parku lub placu zabaw czy innym, nie do końca suchym terenie – warto zadbać o to, by buciki posiadały odpowiednią membranę, która uchroni nie tylko przed zimnem, ale również przed wilgocią pochodzącą z zewnątrz. Dla dzieci, które nie przepadają za spacerowaniem po kałużach lub na krótkie wyjścia – wystarczą jednak buciki bez powłoki hydrofobowej.