Co to są oleje UTTO? 

0
30
Co to są oleje UTTO? 

Rynek środków smarnych obfituje w różne kategorie olejów i smarów przeznaczonych do ochrony różnorodnych elementów mechanicznych przed uszkodzeniami spowodowanymi tarciem oraz działaniem wysokiej lub niskiej temperatury. Jedną z popularnych kategorii tego typu środków są oleje UTTO. To zbiorcza grupa olejów przekładniowo-hydraulicznych o niezwykle szerokich zastosowaniach, używanych głównie w ciągnikach i maszynach rolniczych oraz pojazdach terenowych.

UTTO – co to znaczy?

Skrót widniejący na opakowaniach uniwersalnych olejów przekładniowo-hydraulicznych pochodzi od pierwszych liter angielskiego wyrażenia Universal Tractor Transmission Oil, co można tłumaczyć jako uniwersalny olej przekładniowy do ciągników. Olej UTTO może być stosowany w wielu układach, na przykład w skrzyniach biegów, sprzęgłach i hydraulice siłowej, ale nie nadaje się do smarowania silnika. Jedynie odmiana oleju STOU może być wykorzystywana do smarowania silników, oczywiście pod warunkiem doboru jej odpowiedniej wersji, w sugerowanej przez producenta pojazdu klasie lepkości. Zgodnie z tłumaczeniem angielskiej nazwy oleje UTTO są olejami przekładniowymi o uniwersalnych właściwościach. Smarują i chronią elementy skrzyń biegów, sprzęgieł, mokrych hamulców i hydrauliki. Zapewniając dobry poślizg, chronią przed skutkami tarcia, do pewnego stopnia chłodzą i zabezpieczają przed korozją.

Zalety stosowania olejów UTTO

Możliwość stosowania jednego typu oleju w różnych układach to nie tylko wygoda, ale i spora oszczędność. Poza tym oleje UTTO nie tylko ograniczają tarcie, ale także poprawiają trwałość okładzin, pomagają odprowadzać ciepło, tym samym chroniąc elementy maszyn przed degradującym wpływem działania wysokich temperatur. Ograniczają stuki i hałasy, wypierają wilgoć i dzięki temu zabezpieczają przed korozją. Stosowanie olejów UTTO w maszynach i pojazdach rolniczych jest jedną z najwygodniejszych opcji, zwłaszcza jeśli mechanizmy przekładniowe działają na jednym obiegu z hydrauliką siłową. Na stronie https://esklep.pesta.com.pl/grupy-towarowe/8000000022/oleje-hydrauliczno-przekladniowe-utto znaleźć można kilka przykładów uniwersalnych olejów przekładniowych do ciągników rolniczych. To nowoczesne środki smarne wzbogacane różnego rodzaju inhibitorami i innymi związkami nadającymi im nowe, pożądane właściwości. 

Kategoria olejów UTTO grupuje wszelkiego rodzaju, uniwersalne oleje przekładniowe, które mogą być stosowane również w układach hydrauliki siłowej. To produkty mające na celu ograniczać tarcie, zapewniać dobry poślizg, chronić i chłodzić elementy mechaniczne w takich układach jak skrzynia biegów, sprzęgło czy tzw. mokre hamulce. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here